SAM umožnil snížit náklady a standardizovat užívání software

"Díky novým technologiím jsme opět posílili postavení lídra v našem oboru podnikání, usnadnili a zefektivnili jsme práci našich zaměstnanců. A více jsme se mohli soustředit na náš obor v hlavních sezónách, hlavně s čistou hlavou, beze strachu, jestli máme vše správně zalicencované, zda nepřijde audit a my budeme muset vynaložit extra čas, úsilí a investice. Pravidelné SAM analýzy a Enterprise Agreement smlouva pomáhají k udržení souladu s licenčními pravidly Microsoft a díky tomu máme jistotu, že všechny produkty a softwarové licence jsou v pořádku."

Vilém Svoboda, CIO, Invia.cz, a.s.

 Případová studie v pdf

Výchozí situace

V souvislosti s obnovou licencí Microsoft se společnost rozhodla systémově vyřešit problematiku Software Asset Managementu (SAM). Doposud společnost využívala několik nezávislých smluv v režimu "Open" a řešila problémy s plánováním investic do IT - nedostatečnou předvídatelnost, potřebu přizpůsobit licenční politiku strategii a potřebám společnosti i optimalizaci nákladů na software. Kvůli decentralizovanému řízení softwarových aktiv nebylo možné efektivně řídit a přerozdělovat licence a problémem byla i chybějící standardizace.

Cíle řešení

 centralizace správy firemního software

 snížení nákladů na pořizování software licencí, převod nákladů z CAPEX do OPEX

 širší možnosti využívání produktů Microsoft bez investic do dalších licencí (například SharePoint)

 inventarizace prostředí, analýza stavu softwarových aktiv

 snížení nároků na správu koncových stanic

Popis řešení

Při rozhodování management společnosti posuzoval dva možné scénáře. Jeden, kdy každá z pěti poboček si bude nakupovat licence sama v programu Open a Open Value. Druhý scénář obsahoval Enterprise Agreement Subsciption s širší produktovou základnou a slučoval všechny pobočky pod jednu smlouvu., což by umožňovalo centrální řízení softwarových aktiv se všemi výhodami (snížení nákladů, standardizace). Navíc toto řešení výborně pokrývalo správné licencování při sezónnosti, kdy dochází k výraznému navyšování a snižování počtu zařízení.

Při tomto licenčním modelu se počty potřebných licencí nastavují v období mimo sezónu, takže k úspoře času se přidává i úspora finančních prostředků.

Hlavní výhody pro společnost Invia

 konsolidace licenčních smluv jednotlivých poboček pod jeden zastřešující kontrakt (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rusko)

 snížení nákladů na software v přibližné výši 50 % díky vhodnému licenčnímu modelu

 současně ale razantní rozšíření možností a rozšíření dostupného produktového portfolia (např. Sharepoint, Dymanics, Lync, Exchange)

 standardizace technologií

 usnadnění a úspora při pokrytí sezónních špiček (smlouva Enterprise Agreement Subscription)

 nastavení základních pravidel správy softwarových aktiv

 zavedení nástroje pro centralizovanou správu koncových zařízení (System Center Configuration Manager)

 využití nástrojů a benefitů společnosti Microsoft

 

 

COMPAREX jako optimální partner

Zákazníkovi Invia.cz doporučil společnost COMPAREX sám výrobce software. COMPAREX pak prokázal pro zákazníka přidanou hodnotu v unikátní kombinaci licenčních a technických znalostí.

COMPAREX správa softwarových aktiv, tedy Software Asset Management, je spolu s dodávkou licencí pro velké zákazníky jednou z klíčových činností této společnosti. Microsoft ocenil práci společnosti COMPAREX CZ v této oblasti titulem »SAM Partner roku 2014« a skupina COMPAREX získala o rok později celosvětově zcela ojedinělou kombinaci titulů »Globální SAM Partner roku
2015« a »Globální Volume Licensing Partner roku 2015«, čímž potvrdila svou vedoucí pozici v daných oblastech.

COMPAREX správu softwarových aktiv nechápe jen jako nutnost k zajištění dodržování norem. Se službou COMPAREX SoftCare totiž přináší zákazníkům vyřešení celé problematiky správy softwarových aktiv na klíč a to včetně optimalizace produktové skladby a cen licencí. Zákazníci tak oceňují, že dostávají přidanou hodnotu v podobě zefektivnění využívání licencí, profesionálního řízení softwarových aktiv a díky tomu současně dlouhodobého snížení nákladů na software.

 

Partner & řešení

Microsoft
COMPAREX SAM

Správa softwarových aktiv (SAM) je osvědčený oborový postup, který pomáhá řídit náklady a optimalizovat investice do software v celé organizaci a ve všech fázích jeho životního cyklu.

Invia.cz

Invia.cz, a.s. je největší internetová cestovní agentura v České republice. Jako autorizovaný prodejce zájezdů více než 350 renomovaných a pojištěných cestovních kanceláří na českém a slovenském trhu, obchoduje nejen na internetu, ale také ve více než 100 pobočkách po celé ČR. Invia má svá zastoupení i na Slovensku, v Polsku a Maďarsku.

www.invia.cz