Jste připraveni na licenční audit VMware?

S VMware to bylo vždy jako ve snu: technologicky na špici, jen opravdu zřídka si mohou zákazníci stěžovat na technické problémy. I náš interní Multi Vendor Helpdesk to může potvrdit. Naše interní IT, postavené z velké části na bázi VMware, funguje už po řadu let zcela hladce a zvládá i vysokou zátěž.

Autor: Marco Vogel, Senior Manager Global Alliances

 

Přesto je tu šance, že VMware některé své zákazníky překvapí. Čím? „Zdvořilými“ dopisy s výzvou ke společnému jednání na téma dodržování licenčních podmínek. VMware a  dodržování licenčních podmínky? Věrný zákazník VMware se ptá, zda lze v tomto něco pokazit? Ano lze! Ale jak?

Pokud:

 • máte více výpočetních center
 • využíváte hosting
 • máte několik poboček, které se navíc nacházejí mimo země EU
 • máte různé úrovně podpory VMware
 • používáte kombinaci OEM a channel licencí
 • nebo jste prostě jen do technologie VMware investovali významnou částku …

...pak byste měli učinit alespoň některá předběžná opatření.

Proč jsou audity vůbec nutné?

Microsoft, IBM, Oracle, Symantec, Adobe, Autodesk a další výrobci už delší dobu pravidelně provádějí audity. VMware tedy není žádnou výjimkou nad kterou bychom se měli podivovat. Stejně jako další američtí výrobci software vyskytující se na burze, musí i VMware podléhat přísným požadavkům burzovních dohledů. My jako partneři musíme prokazovat, že se chováme v souladu s přísnými pravidly a je tedy logické, že zákazníci jsou další v řadě.

VMware se ve firmách po celém světě už dávno stal „hlavním hráčem“. Serverová virtualizace je samozřejmým standardem. VMware se rozšířil a u zákazníků je častou a stále viditelnější investicí. Není tedy překvapení, že VMware je dnes pátým největším výrobcem software na světě!

Tipy jak ve zdraví přežít audit

Prevence je lepší než léčba, a proto vám poskytneme několik užitečných tipů. Těmi si zajistíte, že auditoři budou mít vše potřebné, když dojde na audit. Pokud se ptáte, odkud máme všechny tyto informace, odpověď je jednoduchá: zkušenosti z projektů. Za posledních dvanáct měsíců vzrostly požadavky zákazníků na naši asistenci při řešení nejasností ohledně VMware ve formě Software Asset Managementu. Službu SAM rádi zákazníkům zajišťujeme, dokonce i jako Managed Service. A to nejen subjektům z oblasti komerční sféry, ale častěji i státní správy.

Na co si tedy dát pozor? Klasický případ, kdy má zákazník příliš málo licencí, už je vzácností. Samozřejmě mohou být licenční klíče rozdělovány, spojovány nebo přerozděleny a existuje určitá nutná administrativa spojená s těmito kroky. U VMware jde ale spíše o výklad dokumentů.

Pravidla, k čemu licence slouží a k čemu nikoliv, upravuje dokument EULA. Soukromí uživatelé by obsah tohoto dokumentu měli znát, jednotlivé pasáže se vždy objeví při každé instalaci programu. Správně jsme napsali, by měli, ruku na srdce: Ať už jsou ostražití a precizní více či méně, většinou to končí rychlým "OK", aby mohli co nejdřív pokračovat v práci. V obchodní sféře je to však trochu jiné…

Společnost VMware zahrnula do dokumentu EULA několik důležitých detailů. Jako jsou:

 • Smíte licenci, zakoupenou ve vaší mateřské zemi používat ve vaší pobočce v Rusku? Obecně vzato: NE!
 • Smí být licence, zakoupená ve Švýcarsku, používána v jiné zemi? Ne!
 • Smíte s vámi zakoupenými licencemi nabízet hostingové služby jiným firmám? Vážně NE!
 • Je v pořádku dát přístup kolegům v Číně ke správně licencovanému VMware prostředí v centrále v České republice? Je to možné, ale pouze pokud za přístup platí.
 • Může mít polovina vašich produkčních serverů Basic Support a ta druhá Production Support? Nezkoušejte to!

V případě, že si chcete všechna pravidla projít a nastudovat sami, příjde vám vhod tento odkaz. Pokud ne, jsme tu pro vás.

Dodržování pravidel s podporou COMPAREX

V uvedených příkladech by přesto řada uživatelů místo "Ne" odpověděla: "Proč by ne? Ano"… A to může být problém. V každém případě jste na tom lépe, když máte po boku někoho kompetentního se zkušenostmi z podobných případů. Pokud jste nuceni takovéto situace řešit, obraťte se na COMPAREX.

Téměř všichni naši konzultanti SAM jsou v současnosti proškoleni na oblast VMware Compliance a těží z projektových zkušeností. Příjemným vedlejším efektem odborného vedení pro vás navíc může být maximálně efektivní využití investic do VMware licencí.

Víte třeba:

 • Jak můžete reaktivovat staré licence OEM a přidělit je jiným zařízením?
 • Jak využít veškeré funkce pořízených licencí?
 • Jak převést produkty na konci podpory na aktuální produkty?
 • Jak zjistit kolik licencí vlastně máte dostupných a zda jsou pokryté aktivní podporou?
 • A v neposlední řadě jak můžete využít příležitosti skryté ve speciálních ustanoveních EULA nebo profitovat jako člen koncernového svazu z výhod rámcových smluv?

Správná volba smlouvy je klíčem k finančním úsporám, snížení administrativních nákladům a zároveň vám zajistí shodu s licenčními podmínkami.

I pokud jsou vám všechny tyto možnosti známé a blízké, COMPAREX vám může pomoci s přípravou a prezentací výsledků licenčního inventáře tak, aby dostál i VMware standardům a požadavkům.

Buďte v obraze

Chcete vědět, co se aktuálně děje u nás ve společnosti?

 Sledujte nás na síti Linkedin

 Sledujte nás na síti Twitter

 Sledujte nás na síti Facebook

Kontakt