• COMPAREX Blog

    Licencje dla
    środowisk IT
    w chmurze

07.07.2017 | Maximilian Hoppe

Znalezienie odpowiednich licencji na oprogramowanie dla środowisk testowych i projektowych jest wyzwaniem samym w sobie; przecież nie tylko wymagania bez przerwy się zmieniają, lecz obowiązują jeszcze liczne ograniczenia. Maximilian Hoppe wyjaśnia dlaczego rozwiązania w chmurze, takie jak Microsoft Azure mogą być praktyczną i niedrogą alternatywą.

 

Artykuł autorstwa Maximiliana Hoppe’a, konsultanta SAM w firmie COMPAREX


Jak licencjonować środowiska testowe i projektowe?

W porównaniu do standardowych użytkowników deweloperzy mają bardzo odmienne wymagania od licencji na oprogramowanie. W końcu rutynowo używane „narzędzia branżowe” obejmuje o wiele więcej rozwiązań i form oprogramowania, takich jak kod otwarty, programy chronione patentami oraz oprogramowanie stosowane wyłącznie wewnętrznie. Do tego dochodzą ciągłe aktualizacje i zmiany interfejsów. Właśnie przez te czynniki tak duże wyzwanie stanowi znalezienie najlepszych form licencjonowania takiego środowiska, bez przepłacania czy też wpadania w pułapkę konieczności zapewnienia zgodności.

Ograniczenia w wykorzystaniu środowisk testowych

Dlatego dostawcy oprogramowania, tacy jak Microsoft, oferują specjalne licencje deweloperskie dla specjalistów informatycznych, które zapewniają dużo większą swobodę. Obejmują one subskrypcje na licencje na oprogramowanie Visual Studio 2017, które mają zapewnić lepszą integrację rozwiązania Microsoft Azure. Jednak większość licencji deweloperskich zawiera jasne ograniczenia. Tylko określone produkty serwerowe są dostępne dla użytkowników, np. w zależności od wersji. Te serwery są zarządzane zgodnie z surowymi zasadami i nie mogą być używane do celów testowych poza środowiskiem deweloperskim – co na pierwszy rzut oka na pewno będzie wydawać się nieco dziwne.

Jeśli chodzi o firmę Microsoft, „konfiguracja testowa” oznacza infrastruktury do instalacji nowego oprogramowania w celu „testowania”, czy jest ono zgodne z aktualną infrastrukturą, a następnie całkowitego usunięcia takiego oprogramowania. Natomiast instalowanie ciągłych aktualizacji i łatek w pełni lustrzanej infrastrukturze lub infrastrukturze o otwartych interfejsach do aktywnie używanych serwerów byłoby użytkowaniem produktywnym, które wymaga odpowiednich licencji.

Te dwa środowiska wymagają wyraźnego oddzielenia, aby zapewnić zgodność pod tym względem. Rozgraniczenie można zorganizować w oparciu o kwestie techniczne lub przez wdrożenie starannie udokumentowanych strategii grupowych. W ten sposób użytkownicy mają dostęp wyłącznie do oprogramowania deweloperskiego z Visual Studiu i nie potrzebują podwójnych licencji.

Zagrożenia związane z licencjami w środowiskach produkcyjnych

Deweloperzy rzadko zadają sobie pytania związane z przepisami dotyczącymi licencji. Zamiast tego skupiają się bardziej na kwestiach technicznych, takich jak najlepsze sposoby organizacji ciągłych aktualizacji, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Np. w przypadku aplikacji Word ze zintegrowanymi makrami zalecane jest szybkie instalowanie aktualizacji praktycznie dla każdej wersji, natomiast produkty w chmurze są modyfikowane z większą częstotliwością. Klasyczne aplikacje wewnętrzne zazwyczaj są aktualizowane raz lub dwa razy w roku. Wersje w chmurze mogą być za to aktualizowane nawet raz w tygodniu.

Środowiska testowe są również tworzone z myślą o uwzględnieniu tych częstych zmian. Oczywiście dostawcy, tacy jak Microsoft, również dostosowali się do tej sytuacji i oferują obecnie firmom opcję wyboru cyklów aktualizacji uzależnionych mniej więcej od ich preferencji. Jednak jest to możliwe tylko w przypadku usług typu premium.

Wracając do powyższego przykładu: Na pierwszy rzut oka wiele firm może zdecydować się na wykorzystanie starego sprzętu, jako środowiska testowego. Sprzęt był używany przez cztery lata i uległ pełnej amortyzacji, więc można zakupić nowy sprzęt.

Jednak to prowadzi do często pomijanego ryzyka w zakresie licencjonowania: Migracja i izolacja (np. w przypadku baz danych Oracle) działa tylko jeśli status licencji również zostanie uwzględniony. Niektórzy dostawcy postrzegają takie konfiguracje nie jako środowiska testowe, lecz produkcyjne. Czasami bardzo drobne kwestie prowadzą do podwójnego licencjonowania w razie audytu oprogramowania:

  • czy system jest zainstalowany w takich samej infrastrukturze sprzętowej?
  • czy możliwe jest natychmiastowe wdrożenie środowiska testowego, jeśli system produkcyjny ulegnie awarii (lustrzana kopia zapasowa)?
  • czy deweloper ma dostęp do środowiska produkcyjnego i testowego, które mogą być zintegrowanym systemem?

Bezpieczne licencje dla środowisk testowych: dostępne już teraz w bardzo przyjaznych cenach

Środowiska internetowe, takie jak Microsoft Azure, oferują praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie zapewniające deweloperom w dużych firmach szybki dostęp do środowisk testowych bez zbędnej biurokracji. Środowisko testowe Microsoft Azure umożliwia rozliczenia według modelu rzeczywistego wykorzystania. Oznacza to, że użytkownik płaci wyłącznie za wymagany okres oraz usługi, z których faktycznie korzystał. Produkty takie jak Oracle mogą być teraz bezproblemowo integrowane z chmurą, jako uzupełnienie oprogramowania firmy Microsoft.

 

Licencjonowanie środowisk IT w chmurze

Zarządzanie licencjami. Poznaj najlepsze praktyki, zrealizowane projekty i doświadczenie naszych konsultanów.

Dowiedz się więcej o licencjonowaniu w chmurze. Wypełnij poniższy formularz. Nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w najkrótszym możliwym terminie.

Kontakt

Chcesz wiedzieć więcej? Wyślij swoje zapytanie, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

Bądź na bieżąco

  Aby regularnie otrzymywać aktualne informacje i artykuły od firmy COMPAREX, kliknij poniżej:
  Bądź z nami w LinkedIn

Więcej informacji

 COMPAREX SoftCare
 Zredukuj koszty

Udostępnij treść