• COMPAREX Cloud Solutions

    Pracownicy chcą
    pracować z domu?

01.03.2017 | PL blog

Z badania Gallupa przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że popularność telepracy stale wzrasta, a obecnie prawie 40% respondentów deklaruje wykonywanie pracy w trybie zdalnym


Z badania Gallupa przeprowadzonego w 2015 roku wynika, że popularność telepracy stale wzrasta, a obecnie prawie 40% respondentów deklaruje wykonywanie pracy w trybie zdalnym. Ta tendencja rośnie od wielu lat. Wraz z rozwojem technologii „praca z domu” zamiast pojawienia się w biurze w danym dniu staje się zjawiskiem coraz częściej akceptowalnym.

Pracownicy zdalni wskazują na liczne korzyści związane z taką elastycznością, na przykład: większa swoboda w trakcie dnia, większa motywacja własna i wyższa produktywność. Przełożeni mogą jednak mieć obawy w kwestii możliwości nadzorowania pracowników, do których pokoju nie da się łatwo zajrzeć. Być może i Ty zastanawiasz się, jak zapewnić dostępność pracowników zdalnych dla innych członków zespołu i maksymalnie ułatwić współpracę.  Do typowych wątpliwości, które słyszymy od przełożonych przy podejmowaniu decyzji o uelastycznieniu zasad dotyczących miejsca pracy, należą takie kwestie, jak: komunikacja, produktywność i praca zespołowa. Microsoft Office 365 ułatwia zarządzanie i kierowanie zespołem w odpowiednim kierunku, przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom elastyczności, której oczekują.

 

Komunikacja

Kluczem do sukcesu zespołu jest zdolność jego członków do komunikowania się ze sobą nawzajem. Co zatem zrobić, gdy nie da się zamienić paru słów w pokoju socjalnym albo podejść do biurka drugiej osoby, żeby podpytać o stan realizacji wspólnego projektu? Skype for Business, składnik Office 365, to rozwiązanie komunikacyjne dla nowoczesnych pracowników. Twoi użytkownicy mogą wysłać wiadomość w komunikatorze do współpracownika, w łatwy sposób przeskoczyć do połączenia głosowego – wystarczy nacisnąć jeden przycisk – albo udostępniać treści grupie podczas spotkania online. Skype for Business oferuje podgląd pulpitu osoby prowadzącej prezentacją dla wszystkich uczestników spotkania, tak aby każdy z nich miał pełny obraz tematu, niezależnie od miejsca, w którym przebywa danego dnia. Aby uniknąć przerywania spotkań pytaniami, użytkownicy mogą pisać swoje uwagi lub pytania w oknie rozmowy, aby zająć się nimi w dogodnym momencie. Wideokonferencje ze Skype for Business to kolejny poziom możliwości – jak gdyby wszyscy byli w tym samym pokoju!

 

Produktywność

Z tego samego badania Gallupa dowiadujemy się, że „większość Amerykanów, zarówno tych zatrudnionych, jak i niezatrudnionych, uważa, że osoby wykonujące pracę zdalną są równie produktywne jak te, które pracują w biurze firmy.”  Powiedzmy jednak, że masz dwoje pracowników: Laurę i Marka. Laura lubi pracować w godzinach 9-17, ale Marek woli popracować kilka godzin rano, później załatwia kilka spraw, a w kolejnej części dnia kontynuuje pracę. Kierownictwo może na początku czuć się niezbyt komfortowo w kwestii zarządzania pracownikami z takim poziomem elastyczności, ale wraz z postępem technologii mniej ważne stało się to, kiedy i jak pracownicy wykonują swoją pracę, a bardziej istotna jest jej jakość i generowane rezultaty. Umożliwienie pracownikom stworzenia ich własnego harmonogramu i środowiska pracy zwiększa zaufanie, produktywność i motywację własną, co może prowadzić do znakomitych wyników. Korzystając z narzędzi do komunikacji i współpracy w pakiecie Office 365, pracownicy mogą pracować w dowolnym miejscu na świecie, o dowolnej porze, oraz zapisywać i udostępniać swoje dokumenty robocze do centralnej lokalizacji typu OneDrive lub SharePoint Online, zapewniając błyskawiczny dostęp dla pozostałych członków zespołu. Wysyłanie załączników pocztą e-mailową to przeszłość. Teraz, gdy Laura skończy pierwszą wersję raportu, wysyła ją do OneDrive. Mark ma do niego dostęp z możliwością edycji, a jego zmiany są zapisywane od razu. OneDrive i SharePoint w pakiecie Office 365 ułatwiają wspólną pracę bardziej niż kiedykolwiek, a z efektywności tych programów korzystają nawet pracownicy stacjonarni.

 

Praca zespołowa

Nawet jeżeli członkowie Twojego zespołu nie pracują w tym samym budynku, nadal możesz zachęcać ich do budowania relacji i wzmacniania poczucia koleżeństwa. Yammer, platforma społecznościowa Microsoft typu Enterprise, umożliwia członkom organizacji komunikowanie się i wymianę przemyśleń online, w taki sam sposób, w jaki korzystaliby z Facebooka poza godzinami pracy. Yammer umożliwia prowadzenie rozmów luźnych i firmowych, a także zachęca do zaangażowania pracowników, aby każdy członek zespołu mógł zabrać głos. Można tworzyć grupy skupione wokół konkretnych działów lub tematów, ułatwiając tym pracownikom udostępnianie istotnych informacji, zadawanie pytań i tworzenie konwersacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób Office 365 odpowiada na potrzebę elastyczności Twoich pracowników? Wypełnij formularz, a wkrótce skontaktujemy się z Tobą!

Badanie Gallupa: www.gallup.com/poll/184649/telecommuting-work-climbs.aspx

Chcesz dowiedzieć się więcej o usłudze Office 365? Szukasz nowoczesnych narzędzi pracy? Wypełnij poniższy formularz. Nasi eksperci znajdą najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Kontakt

Chcesz wiedzieć więcej? Wyślij swoje zapytanie, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

Bądź na bieżąco

  Aby regularnie otrzymywać aktualne informacje i artykuły od firmy COMPAREX, kliknij poniżej:
  Bądź z nami w LinkedIn

Share this Article