• COMPAREX Blog

    wirtualne
    miejsce pracy

07.12.2017 | Krzysztof Jóźwiak

Wirtualne miejsce pracy na każdym urządzeniu z Remote Desktop Services w Windows Server 2016


Remote Desktop Services w Windows Server 2016 – efektywne i bezpieczne wirtualne miejsce pracy w nowoczesnej organizacji.

 

Wirtualizacja weszła z powodzeniem do świata IT ponad dekadę temu. Łatwość dostępu i konfiguracji oraz ogromne możliwości skalowania środowiska IT pozwoliły na upowszechnienie się rozwiązań opartych na wirtualizacji. Lokalne serwery już dawno temu stały się maszynami wirtualnymi utrzymywanymi w naszej serwerowni podobnie jak i w usłudze Microsoft Azure. Po wielu latach i kolejnych wersjach Remote Desktop Services - będącego elementem systemu Windows Server 2016 - usługa wciąż pozostaje warta uwagi, a Virtual Desktop Infrastructure (VDI) w najnowszej wersji serwera to początek upowszechnienia usługi na światowym rynku IT.

Wirtualizacja pulpitu (VDI) to jeden z kilku sposobów, w jaki możemy bezpiecznie dać dostęp do aplikacji i środowiska korporacyjnego naszym pracownikom mobilnym.
Ponieważ kod źródłowy aplikacji nie jest wykonywany na urządzeniach końcowych, istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że dane firmowe mogą wyciec w sposób nieuprawniony poza naszą organizację. Dodatkowo, wirtualizacja aplikacji i pulpitów pozwala na dostęp do środowiska pracy z różnych typów urządzeń i różnych systemów operacyjnych. Sytuacja taka skutkuje brakiem konieczności przepisywania środowiska pomiędzy platformami i rozwiązaniami różnych producentów.


Ogromnym atutem tego rozwiązania jest wsparcie starszych urządzeń i wydłużenie czasu ich użyteczności.
Jednak, pomimo szeregu plusów rozwiązanie to nie jest powszechnie używane w organizacjach. Niestety, kilka bolączek, które zauważono w starszych wersjach, spowodowały niechęć pracowników działów IT do rozwiązań typu VDI. Problemem, który przyczynił się do takiego stanu rzeczy była niska wydajność Connection Broker w godzinach porannych, kiedy wszyscy pracownicy próbowali rozpocząć prace. Występowały również problemy z aplikacjami, które potrzebowały wsparcia dla karty graficznej. Aplikacje działały wolno i często się zawieszały. Entuzjazmem działów IT nie cieszyły się również rozwiązania tego typu w Microsoft Azure, które często wymagały dodatkowej metody zabezpieczeń, aby poprawnie i bezpiecznie uwierzytelnić użytkowników.


Odpowiedzi na potrzebę wspomnianych zmian i nowego podejścia do usługi Remote Desktop Services widać w nowym systemie Windows Server 2016:

 

Zmiany które wprowadzono w systemie Windows Server 2016 umożliwiają firmom łatwe wdrażanie wirtualizacji pulpitu przy wykorzystaniu lokalnych zasobów jak i usług MS Azure.
Udogodnienia, które zastosowano, pozwalają pracownikom mobilnym pracować w dowolnym miejscu i czasie z zastosowaniem pełnej ochrony danych i ich zgodności z polityką licencyjną. Zastosowanie technologii Direct Device Assignment (DDA) dla kart graficznych, pozwala na bezpośrednie przypisanie maszynie wirtualnej dedykowanej karty graficznej z całą wymaganą mocą obliczeniową. Ulepszenie RemoteFX i vGPU i obsługa technologii OpenGL 4,4 i OpenCL 1,1 pozwalają na użytkowanie szerokiej gamy aplikacji - wcześniej nie dostępnych na środowiskach wirtualnych. Dodatkowo, mamy możliwość pracy w rozdzielczości 4k, a ulepszenie roli Connection Broker, który może obsłużyć do 10 000 równoczesnych połączeń i konfiguracja wysokiej dostępności ułatwia dostęp użytkownikom nawet w godzinach porannych. Connection Broker w najnowszym serwerze nie wymaga już oddzielnego klastra SQL - wystarczy miejsce na bazę połączeń w lokalnym klastrze SQL Server lub usłudze SQL Azure. Wdrożenie w chmurze usługi Remote Deskop Services jest znacznie szybsze i wydajniejsze. W Microsoft Azure mamy możliwość łatwego skalowania środowiska dostosowanego do potrzeb konkretnej organizacji. Możemy również wykorzystać Azure Active Directory i proxy do tej usługi, co ułatwi uwierzytelnianie użytkowników i łatwy dostęp z każdego mobilnego urządzenia.        

Remote Desktop Services w nowym Windows Server 2016 to nowa odsłona wirtualizacji pulpitu użytkownika i nowe otwarcie dla powszechnego wdrożenia tej usługi w każdej organizacji.

 

Źródła:

https://www.microsoft.com/en-us/cloud-platform/desktop-virtualization?lc=1033

https://cloudblogs.microsoft.com/hybridcloud/2016/04/12/ten-reasons-youll-love-windows-server-2016-4-remote-desktop-services/

Korzyści z wirtualizacji pulpitu

  • Możliwość wyboru różnych modeli wdrożeń: lokalnie lub na platformie MS Azure
  • Dostarczanie aplikacji dla systemu Windows na dowolnym urządzeniu: Windows, Mac, iOS, Android Pełne i wygodne skalowanie dostosowane do dynamicznych potrzeb biznesowych organizacji dzięki dostarczaniu aplikacji z chmury MS Azure
  • Zapewnianie bogatego środowiska zdalnego użytkownika podobnego do aplikacji działających na komputerze lokalnym
  • Zachowanie zgodność danych, utrzymując poufne zasoby firmowe poza urządzeniami użytkownika

Kontakt

Chcesz wiedzieć więcej? Wyślij swoje zapytanie, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

Bądź na bieżąco

  Aby regularnie otrzymywać aktualne informacje i artykuły od firmy COMPAREX, kliknij poniżej:
  Bądź z nami w LinkedIn

Share this Article


Contact Us

Krzysztof Jóźwiak

Krzysztof Jóźwiak

Technical Account Manager / PreSales