• COMPAREX Cloud Solutions

  SAM
  5 największych mitów

02.03.2017 | PL blog

Zalety zarządzania zasobami oprogramowania (SAM) są coraz częściej doceniane, ale nadal pojawiają się błędne przekonania, powstrzymujące niektóre firmy przed pełnym wykorzystaniem potencjału ich inwestycji w SAM.


Zalety zarządzania oprogramowaniem (SAM) są coraz częściej doceniane, ale nadal pojawiają się błędne teorie, powstrzymujące niektóre firmy przed inwestycję w SAM i pełne wykorzystanie jego potencjału.

„Firmy zakładają, że SAM służy wyłącznie do rozwiązywania problemów audytowych, ale to znacznie więcej niż jednorazowy projekt i zbędny wydatek” – mówi Rik Schaap, konsultant ds. Software Asset Management w firmie COMPAREX.

SAM to potężne narzędzie umożliwiające unikanie kosztów związanych z coraz częstszymi formalnymi audytami oprogramowania, jednak Schaap podkreśla, że SAM oferuje większe korzyści, gdy jest stosowane do kompleksowego monitorowania, zarządzania i przestrzegania cyklu użycia oprogramowania. „Informacje uzyskane dzięki SAM umożliwiają firmom podjęcie działań optymalizacjnych i wygenerowanie znacznych oszczędności w zakresie zakupów i utrzymania oprogramowania.”

Mimo tego, zdaniem Schaapa, nadal funkcjonuje pięć typowych mitów, które powstrzymują wiele firm przed wdrożeniem najlepszych praktyk SAM i optymalizowaniem ich środowiska oprogramowania.

 

 1. „Tym zajmuje się dział zakupów.” – Skoro dział zakupów jest odpowiedzialny za zakup oprogramowania, naturalną rzeczą – jakkolwiek błędną – jest założenie, że odpowiada również za jego monitorowanie przez cały cykl użycia. Dział zakupów posiada historię zakupów, ale nie jest zaznajomiony z informacjami dotyczącymi cyklu życia zakupionych produktów, praw użytkowania czy danych związanych z użytkowaniem oprogramowania. SAM na odpowiednim poziomie wymaga bardziej dogłębnej analityki niż dokumenty zakupowe.
   
 2. „Nie musimy prowadzić inwentaryzacji przy fuzji i przejęciach firm.” – Fuzje i przejęcia firm to istotny czynnik motywacyjny dla audytów dostawcy oprogramowania, ponieważ przy łączeniu firm często umykają kwestie umów licencyjnych dla nabytego oprogramowania. Dostawcy oprogramowania dobrze o tym wiedzą i zakładają, że historyczne umowy nie będą zgodne ze strukturą nowej firmy. Zwykle mają rację, ponieważ firmy zazwyczaj bardziej koncentrują się na innych aspektach logistycznych. „Wiedza o tych zasobach jest naprawdę ważna, gdy kupuje się inną spółkę” – dodaje Schaap. – „Zaniedbanie tego tematu może obrócić się przeciwko Twojej firmie.”
   
 3. „Nie potrzebujemy dedykowanego narzędzia SAM.” – Często postrzega się SAM, jako jednorazowy projekt, a przy tym punkcie widzenia – także bardzo kosztowny. To błąd, zdaniem Schaapa, ponieważ SAM może odgrywać ważną rolę w generowaniu długoterminowego zwrotu z inwestycji w oprogramowanie. Bez konsultacji z dedykowanym specjalistą SAM firmy zwykle nie dostrzegają dostępnych oszczędności możliwych do uzyskania poprzez: racjonalizację użycia aplikacji, konsolidację umów utrzymaniowych oraz eliminowanie duplikowania funkcjonalności oprogramowania.

 4. „Potrzebujemy SAM tylko na audyt.” – Schaap zwraca uwagę, że stopniowo słabnie mit o tym, że SAM to rozwiązanie potrzebne tylko w trakcie formalnego audytu dostawcy oprogramowania. Coraz więcej firm dostrzega rzeczywistość: gdy firma stanie się celem jednego audytu oprogramowania, kolejni dostawcy często czyhają na pogłoski o wykryciu nieprawidłowości. Efektywna, bieżąca praktyka SAM zapewnia ochronę w trakcie audytów.
   
 5. „Doskonale rozumiemy nasze prawa użytkowania.” – Licencje na oprogramowanie i zarządzanie umowami to kwestie często pomijane w zarządzaniu cyklem eksploatacji oprogramowania. Firmy kupują oprogramowanie w dużych ilościach bez pełnego zrozumienia praw użytkowania, co skutkuje nieprawidłowościami w instalacji i użyciu, a w konsekwencji ryzykiem audytowym.

 

„W portfolio firmy zazwyczaj znajduje się ogromna liczba wydawców oprogramowania, a każdy z nich ma swoje wyjątkowe warunki. Dedykowany specjalista, który rozumie wszystkie warunki umów od wszystkich dostawców dotyczące tysiąca programów, to niezwykła rzadkość” – dodaje Schaap. – „Bez dedykowanego specjalisty w dziedzinie licencjonowania – który nie tylko zna warunki, ale posiada też aktualną wiedzę na temat dostępnych programów rabatowych i cen – firmy przepłacają kupując oprogramowanie.”

Schaap uważa, że dzięki odrzuceniu tych mitów firmy mogą podejmować kroki niezbędne do wdrożenia SAM, jako procesu i postrzegać swoje oprogramowanie rzeczywiście z perspektywy cyklu życia.

Właśnie w tym miejscu na scenę wkracza Schaap i eksperci do spraw zarządzania zasobami oprogramowania w COMPAREX Canada. Poprzez Managed SAM as a Service w ramach oferty SoftCare eksperci COMPAREX Canada oferują dogłębną wiedzę o dostawcach, potrzebną Klientom do wdrożenia dedykowanych procesów SAM, które maksymalizują oszczędności i zwrot z inwestycji poprzez ciągłe śledzenie, monitorowanie i pomiary oprogramowania w całym cyklu jego użycia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Software Asset Management? Wypełnij poniższy formularz, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

Kontakt

Chcesz wiedzieć więcej? Wyślij swoje zapytanie, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

Bądź na bieżąco

  Aby regularnie otrzymywać aktualne informacje i artykuły od firmy COMPAREX, kliknij poniżej:
  Bądź z nami w LinkedIn

Share this Article