• COMPAREX Blog

  Analiza
  oprogramowania
  Twój przewodnik

27.06.2017 | Franz Schildberger

Według analityków firmy Gartner, przedsiębiorstwa mogą zredukować swój obecny budżet na oprogramowanie nawet o 30% poprzez analizę, optymalizację i dostosowanie rozmiarów swego aktualnego portfela aplikacji.


Analiza Twojego oprogramowania - na co się zdecydować?

Rozwiązania z zakresu zarządzanie oprogramowaniem (SAM) obiecują zgodność oprogramowania i mniejsze ryzyko w przypadku audytu. Ale znajomość własnych zasobów oprogramowania może zrobić o wiele więcej dla Twojej Firmy. Jednak wybór narzędzi do zarządzania oprogramowaniem może stanowić nie lada wyzwanie. Spróbujmy rzucić nieco światła na 5 głównych kryteriów oceny, zanim zdecydują się Państwo na konkretne rozwiązanie, i wyjaśnić czego można oczekiwać od platformyCOMPAREX Portfolio Management Platform.

Artykuł Franza Schildbergera

Według analityków firmy Gartner, przedsiębiorstwa mogą zredukować swój obecny budżet na oprogramowanie nawet o 30% poprzez analizę i optymalizację użytkowanego oprogramowania. Przejrzyste i dobrze zarządzane środowisko programowe może również znacznie zminimalizować ryzyko zagrożeń atakami hackerskimi. Ale nie wszystkie rozwiązania służące do analizy oprogramowania są takie same. Rozwiązania aktualnie oferowane na rynku znacząco różnią się od siebie pod względem zakresu funkcjonalności, jakości danych i usług dodatkowych.

Pięć głównych kryteriów oceny

Porównanie funkcji użytkowanego oprogramowania - unikanie zbędnych kosztów i natychmiastowe wykrywanie luk w zabezpieczeniach

Główne cele analizy oprogramowania w firmie to obniżenie kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa. Ale jak można tego dokonać?

 1. Poprzez konsolidację liczby dostawców oprogramowania do niezbędnego minimum, aby uzyskać wyższe rabaty przy zakupach licencji i wsparcia, co zwykle przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji, obsługi i szkoleń

 2. Dzięki szczegółowej analizie oprogramowania w kontekście funkcji niezbędnych dla konkretnych stanowisk pracy i wymagań biznesowych zamiast odnawiania „w ciemno” aktualnych umów

 3. Poprzez wyodrębnienie oprogramowania, które nie jest używane lub zostało wycofane przez producenta, celem obniżenia kosztów wsparcia i szkoleń oraz zwiększenia bezpieczeństwa

 4. Identyfikacja wersji oraz poprawek oprogramowania, które nie są aktualne lub nawet nie są już wspierane przez dostawcę) w celu zwiększenia bezpieczeństwa

 5. Identyfikacja oprogramowania, które nie jest często używane oraz identyfikacja nieautoryzowanego oprogramowania, jak gry, podejrzane programy (np. do udostępniania plików)

Aby to zrobić skutecznie, potrzeba możliwie jak najwięcej informacji na temat posiadanego oprogramowania. Tylko szczegółowe informacje - takie jak funkcje oprogramowania, używanego w Państwa Organizacji oraz oprogramowania dostępnego na rynku - umożliwią porównanie i wybór produktów, których dalsze używanie jest zasadne. Nie każde rozwiązanie do analizy oprogramowania dostarcza tych cennych informacji z takim poziomem szczegółowości. 

Znajdź rozwiązania skrojone na miarę swoich bieżących potrzeb biznesowych

Niektóre rozwiązania zarządzania oprogramowaniem zapewniają możliwości analizy oprogramowania. Pakiety te często wymagają czasochłonnych i skomplikowanych wdrożeń, oraz znacznych inwestycji. Być może nawet nie potrzebują Państwo wszystkich zawartych w nich funkcji. Tymczasem modułowe rozwiązanie ma możliwość dopasowania do bieżących potrzeb biznesowych, dzięki czemu koszty początkowej inwestycji są niższe a korzyści natychmiastowe. 

Weź "jazdę próbną" – Proof of Value

Zanim zdecydujecie się Państwo na rozwiązanie zarządzania oprogramowaniem, należy mieć pewność, że zagwarantuje ono oczekiwane korzyści dla Państwa firmy. Aby nie mieć wątpliwości, że dokonają Państwo właściwego wyboru , warto zapytać o indywidualny i niezobowiązujący Proof of Value, dzięki czemu można ocenić, czy dostępne w danym rozwiązaniu informacje, funkcje i dostępne raporty spełniają Państwa wymagania i generują obiecany potencjał optymalizacyjny.

Czego można oczekiwać od COMPAREX Portfolio Management Platform

 • Szerokie możliwości analizy swojego oprogramowania w 17 kategoriach, porównując łącznie 480 funkcji, dzięki czemu można uzyskać przegląd wszystkich zainstalowanych wersji oprogramowania, poprawek, jak również oprogramowania nie używanego.

 • Unikalna kwalifikacja Państwa danych oraz obszerny katalog oprogramowania, który automatycznie rozpoznaje ponad 14 000 producentów i 800 000 wzorców oprogramowania. Katalog oprogramowania ciągle się rozszerza, a także jest w stanie rozpoznać i przeanalizować oprogramowanie niestandardowe.

 • Potężna usługa zarządzana łatwo dostosowująca się do wymagań Państwa biznesu.  Usługi COMPAREX takie jak SAM2GO lub Cloud Consumption Monitoring można łatwo aktywować w Panelu COMPAREX PMP.Niewiążący PoV , który pokazuje korzyści płynące z naszego rozwiązania.

  Pojedynczy punkt kontaktu dla technologii, obsługi i doradztwa. Eksperci COMPAREX SAM wspierają Państwa umożliwiając Wam osiągnięcie wymagań biznesowych i przeprowadzają Państwa Organizację przez transformację cyfrową.

COMPAREX Portfolio Management Platform

Dzięki COMPAREX Portfolio Management Platform uzyskujesz pełny przegląd swojego oprogramowania. Informacje o zainstalowanym oprogramowaniu są automatycznie zbierane za pomocą Twojego obecnego oprogramowania inwentaryzacyjnego lub COMPAREX Inventory, a następnie klasyfikowane przy użyciu usługi COMPAREX Profiler – wystarczy nacisnąć jeden przycisk i korzystać z bazy ponad 14.000 producentów oraz 800.000 wzorców oprogramowania.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o COMPAREX Portfolio Management Platform? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania.

Kontakt

Chcesz wiedzieć więcej? Wyślij swoje zapytanie, nasz ekspert skontaktuje się z Tobą.

Bądź na bieżąco

  Aby regularnie otrzymywać aktualne informacje i artykuły od firmy COMPAREX, kliknij poniżej:
  Bądź z nami w LinkedIn

Share this Article

Contact Us

Jakub Nowakowski

Jakub Nowakowski

SoftCare Expert