Wymarzona współpraca
i komunikacja zespołowa

czyli TEAMS i YAMMER  w praktyce!

2 lipca  2019,  godz. 10:30 - 11:30

ZAPISZ SIĘ NA WEBINAR

Wymarzona współpraca i komunikacja zespołowa w nowoczesnym stylu - czyli TEAMS i YAMMER w praktyce!

Poznaj najnowsze możliwości Office 365 i zmieniaj swoją organizację!

Bezpłatny webinar o aplikacjach TEAMS i YAMMER w ramach Office 365
2 lipca || godz. 10:30


Weź udział on-line

 

Zbudowanie zespołu wewnątrz organizacji w jednej lokalizacji i postawienie przed nim wyzwania jest rzeczą prostą. Trudności zaczynają się rodzić, gdy zespół ten jest rozproszony i trzeba zapewnić pracownikom odpowiednią platformę do tworzenia i wymiany dokumentów, oraz komunikacji. Dodatkowa zmiana pokoleniowa na rynku pracy, którą możemy zaobserwować w ostatnich latach, spowodowała że to pracownik w pewien sposób wymusza na pracodawcy potrzebę posiadania nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Dzięki Teams możesz połączyć ze sobą różne osoby i wiedzę eskpercką, aby osiągnąć lepsze rezultaty. Jeśli pracujesz z kolegami nad wspólnym projektem, stwórz zespół projektowy w Teams, w którym będziesz mógł komunikować się z innymi, współtworzyć materiały projektowe i obserwować postępy prac. Jedną z największych zalet Teams jest przyjazny interfejs użytkownika podobny do aplikacji znanych telefonów komórkowych i innych nowoczesnych aplikacji. 

Drugą ważną aplikacją w temacie komunikacji jest YAMMER - czyli prywatna sieć społecznościowa dla organizacji do otwartej komunikacji. YAMMER  pozwala zbudować pracownikom sieć social media w ramach organizacji. Otwiera to pracownikom możliwości dyskusji, pisania postów, wrzucnia ciekawych "news'ów", a jednoczesnie żadne dane i wrażliwe informacje nie wyciekają na zęwnątrz.

 

Czego się dowiesz?

⇒ Największe zalety Microsoft Teams:

  • tworzenie zespołów
  • kanały dyskusyjne / czat
  • zarządzanie dokumentami
  • wspólny kalendarz

         ⇒ Największe zalety YAMMER:

  • samodzielna organizacja i bardziej efektywna współpraca zespołów
  • wszyscy w organizacji mogą korzystać ze zgromadzonej wiedzy
  • wydajna i praktyczna komunikacja
  • platforma social mediowa wewnątrz organizacji

 

Dowiedz się jak rozwijać swoją organizację dzięki sprawnej komunikacji zespołowej!

Zapisz się na bazpłatny webinar: 2 lipca godz. 10:30 - 11:30

PRELEGENCI

Krzysztof Jóźwiak - Microsoft Technology Consultant / Pre-Sales Engineer

Od 12 lat w świecie IT, związany głównie z produktami firmy Microsoft. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje i zdobywa nowe certyfikaty. Posiada certyfikację MCTS, MCSA, MCSE. Od sześciu lat dzieli się swoją wiedzą jako Microsoft Certified Trainer 

Krzysztof Tęcza - Solution Architect Team Lead, SoftwareONE Poland

Architekt transformacji cyfrowej i pasjonat rozwiązań chmurowych.

W latach 2003-2012 pracownik Microsoft, gdzie pełnił funkcje technicznego wsparcia sprzedaży oraz był odpowiedzialny za budowę kanału partnerskiego w Polsce. Od 2012-2014 pracownik VMware odpowiedzialny za rozwój biznesu End User Computing w regionie Central and Eastern Europe. W listopadzie 2016 dołączył do zespołu SoftwareONE, gdzie odpowiada za wspieranie transformacji cyfrowej w firmach poprzez wdrażanie rozwiązań chmurowych. Certyfikowany Architekt rozwiązań chmurowych oraz certyfikowany Project Manager (Axelos i APMG International).