Yazılım Lisans Yönetimi: Kolay gibi gözükse de aslında değildir.

Dünya çapında 35 ülkede 2450’yi aşkın çalışanıyla COMPAREX yazılım kullanım hakları ve kaynak kullanımı yönetimine odaklanmıştır. 70 yazılım üreticisinden alınmış 4750 sertifikanın da gösterdiği üzere lisanlama alanında bilgi birikimine sahip dünyanın birinci şirketiyiz.

Küresel olarak yazılım mal, hizmet ve farklı kullanım türleri ve farklı kullanım dönemlerine sahip haklar olarak düşünülmektedir. En önemlisi, kullanım haklarının devrinde karmaşık hukuki durumlar ve diğer mali ve vergi mevzuatlar (stopaj vergisi, katma değer vergisi) profesyonel lisans yönetimi gerektirir.

Sözleşmeler – En İyi Kaynak Kullanımı Modelini Seçme

Yazılım durumunuzu dört adımda inceleyerek aşağıdaki hususları dikkate alarak sizin için en uygun kaynak kullanımı modelini tasarlıyoruz:

 Adım 1

Temel ürünler talep analizi

 Adım 2

Ek ürünler talep analizi

 Adım 3

Tedarik modeliyle konsolidasyon

 Adım 4

Sözleşme görüşmeleri desteği

 •  lisanslama ve sürdürme maliyetlerinin düşürülmesi
 •  uluslararası tedarikçi kullanımı
 •  lisanslama uyumluluğu
 •  lisans yönetimi sadeleştirme

Sağlayıcı Firma İlişkileri

Tüm önlemler lisanslama programları, ürünler ve yazılım sağlayıcıların sözleşmelerindeki uzmanlığımıza dayanmaktadır. Bu sayede COMPAREX sektörün önde gelen temsilcilerinin tamamıyla üstün ilişkiye sahiptir ve istisnasız en yüksek sertifikalandırma standartlarını elinde bulundurmaktadır. Genel olarak portföyümüzde 3000’i aşkın tedarikçiye ait ürünler bulunmaktadır.


Coğrafya: Özgün Küresel Kaynak Kullanımı Sistemi

Küresel pazar erişimimiz sayesinde uluslararası karşılaştırmadan yararlanarak bulut tabanlı özgün küresel kaynak kullanımı sistemimizle dünyadaki en iyi fiyatı bulabiliyoruz.

Bu amaçla:

 •  döviz kur dalgalanmaları
 •  yazılım sağlayıcıların farklı bölgesel fiyatlandırma politikaları
 •  mevcut 24 farklı kaynak kullanımı birimlerden yararlanıyoruz.

Unique Global Arbitrage System with currently 21 different sourcing currencies


Vergi Hukuku – Kullanım Hakları Devrine ait Düzenlemeler

Karmaşık vergi düzenlemeleri (örneğin KDV veya stopaj vergisi) özellikle uluslararası işlemlerde son derece önemli bir role sahiptir. Bu düzenlemelere uymama cezai takibatla sonuçlanabilecektir.

Ana merkeze sahip küresel bir ERP sistemi sayesinde COMPAREX vergi ve lisanslama düzenlemelerine uyumluluk sağlarken sınır ötesi teslimat seçeneklerini 561’den 33 indirerek basitleştiriyor!

The COMPAREX hub system


Lisans Uyumluluğu – Kullanım ve Lisanslama Dengesi

Uyumluluk – ve özellikle şeffaflık – yalnızca vergi düzenlemeleri açısından öneme haiz değildir. Mevcut lisanstan daha fazla sayıda yazılımın kullanıldığı durumlarda yazılım sağlayıcısının yapacağı bir denetimde firmanıza ceza kesilebilir („lisans açığı“).

Ancak, gerçekte ihtiyacınız olandan daha fazla lisansın satın alınmasında da potansiyel tasarruf imkânı ortaya çıkmaktadır („lisans fazlalığı“).

        Denetimlerde Ortaya Çıkan Maliyet Riskleri
         
    Potansiyel Tasarruflar    
         
         
         
Yazılım ihtiyacınız (örneğin 1000 lisans).   Satın almış olduğunuz lisans adedi (örneğin 1200 lisans). Bu duruma »lisans fazlalığı« adı verilir.   Kullanımdaki lisans adediniz. Bu durumda satın almış olduğunuzdan fazla lisans kullanmaktasnınız (örneğin 1200 kullanıyor olmanıza rağmen 1000 adet lisans alınmıştır). Bu duruma »lisans açığı« adı verilir.


Sözleşme Yenileme Zamanları Senkronizasyonu

Farklı kullanım dönemlerine sahip mevzut sözleşmelerinizin yenileme zamanlarının senkronizasyonu önemli tasarruf potansiyeli sağlar. Bu yöntemle farklı sözleşmeler konsolide edilerek topluca uzatılabilir ve bu buna bağlı olarak daha fazla sözleşme miktarı sayesinde satınalma görüşmelerinde daha iyi şartlar elde edilebilir.

A Sözleşmesi   Yeni
Konsolide
Sözleşme
         
B Sözleşmesi  
         
C Sözleşmesi  
  Yenileme


Süreçler – Güvenlik ve Etkin Sipariş İşleme

Save and efficient procurement processes with COMPAREX Yazılım lisansları kaynak kullanımı otomatik ve kontrollerü süreçler sayesinde daha hızlı olduğu gibi aynı zamanda güvenilir ve etkindir.

Basit bir online alışveriş sitesinden tam entegre e-tedarik zincirine kadar COMPAREX spesifik gereksinimileriniz uyarınca yazılım temin ve yönetiminize yönelik özel çözümler sunar.

 

COMPAREX SoftCare
SoftCare Ürünleri

Özgün araçlardan oluşan COMPAREX SoftCare ile uyumluluk risklerinizi azaltabilir, yazılım lisansları satınalma ve yönetme sürecindeki maliyetlerinizi düşürebilir ve tedarik süreçlerinizin etkinliğini arttırabilirsiniz.

 COMPAREX SAM2GO
 COMPAREX Global Sourcing

 

Bize Ulaşın

 •  COMPAREX Turkey
   Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş.
   Otağtepe, İnönü Cad. No:72 34810
   Anadolu Hisarı Beykoz İstanbul
 •  34810 Istanbul
 •  0216 332 15 25