COMPAREX Press releases

İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKAMIZ

"En Değerli Varlığımız; İnsan Kaynağımızdır"

COMPAREX Turkey, yaptıkları işin içeriği, pozisyonları, eğitim durumları ve tecrübe seviyeleri ne olursa olsun daima enerjik, kendini yenileyen, mutlu, tüm potansiyelleriyle işlerine sarılan, başarılı ve güleryüzlü bireylerden oluşur. İnsan kaynağımızın bu profili bir tesadüf değildir. Sahip olduğumuz şirket kültürünü korumak için personel seçimiyle başlayıp, kişi işe başladıktan sonra sunduğumuz olanaklar ve çalışma ortamıyla devam eden İK politikamız beraberinde bireysel ve kurumsal başarıyı getirmektedir.


İK UYGULAMALARIMIZ

İşe Alım

COMPAREX Turkey’de işe alımlar yıllık işgücü planlaması doğrultusunda yapılmaktadır. Gelen başvurularda ise önce iletilen özgeçmişin açık pozisyonlara uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir. İşe alım süreci, İK Yöneticisi’nin yanı sıra, ilgili bölüm yöneticileriyle mülakatı ve bazı teknik pozisyonlar için yazılı sınav yapılmasını kapsamaktadır.

Performans Değerlendirme

COMPAREX Turkey’de 180 derece Performans Değerlendirme Sistemi uygulanmaktadır. Performans Değerlendirme ile gerçekleştirilmek istenen; performansın standart ve objektif bir biçimde değerlendirilmesi, kurum hedefleriyle kişisel hedeflerin örtüşmesi ve gerçekleşmesi, çalışanlara geri bildirim verilmesi, eğitim ve gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi, ücret ve ödül sistemlerinin düzenlenmesi, kariyer planlarının yapılması, işe alım sürecindeki etkinliğin ölçülmesi ve iş tasarımında yapılan yanlışların belirlenmesidir.

Her çalışan yöneticisi tarafından değerlendirilir, değerlendirmeler kapsamında çalışan yöneticisi ile birebir performans görüşmeleri yapar. Bu görüşmelerin amacı kişinin geçmiş bir yıl içerisindeki performansını değerlendirmek, yöneticinin kişiden geliştirmesini beklediği yönlerini bildirmek, kişinin görüşlerini almak, herhangi bir problem varsa bunların konuşularak giderilmesini sağlamaktır.

Eğitim

COMPAREX Turkey'de çalışanların eğitim ve gelişim ihtiyaçları aşağıda belirtilen veriler dikkate alınarak belirlenmektedir:

  • Her pozisyon için gereken teknik bilgi ve beceri
  • Her pozisyon için gereken yetkinlikler
  • Performans değerlendirmeleri

Yukarıda belirtilen faktörlere göre alınan bilgiler, gerek teknik ve mesleki gelişime yönelik eğitimlerin, gerekse kişisel gelişime yönelik eğitimlerin planlamasına yardımcı olmaktadır.

Mesleki gelişime yönelik eğitimler, eğitim alacak kişinin ve/veya grubun ihtiyaçlarına göre ve sektörün yapısı göz önünde bulundurularak kuruma/kişiye özel tasarlanmaktadır.

Kişisel gelişime yönelik eğitimler, çalışanların işlerinde daha yüksek başarı sağlamaları için göstermeleri gereken davranışların gelişimine yönelik olarak planlanmaktadır.

Ücret Yönetimi ve Sosyal İmkanlar

COMPAREX Turkey’de ücret aralığı, her pozisyon için iş değerlemesi yapılarak ve piyasa ücret araştırmaları dikkate alınarak belirlenmektedir.

Sosyal olanaklar kapsamında çalışanlara ofis içinde sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ulaşım yardımı ve özel sağlık sigortası imkanları sunulmaktadır.

Şirket içi iletişimimizi güçlendirmek ve motivasyonu arttırmak amacı ile dönem dönem çeşitli etkinlikler; turnuvalar, tekne gezileri, partiler, vb. düzenlenmektedir.


KARİYER FIRSATLARI

Yeni Mezun Programı

Şirketimiz yaz dönemlerinde Bilgisayar Mühendisliği ve benzeri bölümlerin 4. sınıf öğrencilerinden zorunlu staj sonrası verimli bir staj dönemi geçiren arkadaşları 2 aylık bir deneme sürecinde kadrosuna alır. Bu süreci başarıyla tamamlayan arkadaşlar mezun olduktan sonra tam zamanlı olarak COMPAREX Turkey Ailesi’ne katılırlar.

İş ve Staj Olanakları

COMPAREX Turkey’de çalışmak için iş ve staj başvuruları www.kariyer.net ve www.linkedin.com web sitelerindeki ilanlarımıza yapılır. Ayrıca hr@comparex.com.tr adresine yapılan başvurular da mevcut pozisyonlara göre değerlendirmeye alınır.

Tüm başvurular İnsan Kaynakları tarafından değerlendirilmekte ve gizli tutulmaktadır.

Açık Pozisyonlar

Açık pozisyonlarımıza http://www.kariyer.net/website/isara/index.aspx?&keyword=comparex%20turkey adresinden ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Burcu Gül

Burcu Gül

İnsan Kaynakları Direktörü